یادداشت عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع:

ضرورت‌های تبیین و ترویج منش اجتماعی شهید سلیمانی در تعلیم و تربیت و حکمرانی

Blog Image

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر حیدر جانعلی‌زاده چوب بستی دانشیار جامعه شناسی دانشگاه مازندران، در یک یادداشت تحلیلی جامعه شناختی به بیان ضرورت‌های تبیین و ترویج منش اجتماعی شهید سلیمانی در تعلیم و تربیت و حکمرانی پرداخت.

متن کامل این یادداشت را در زیر مشاهده می‌کنید:

بسم الله الرحمن الرحیم

و لاحول و لاقوه الا بالله العلی العظیم و صلی الله علی محمدالمصطفی و علی آله الطّیّبین الطّاهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین

ضرورت های تبیین و ترویج منش اجتماعی شهید سلیمانی در تعلیم و تربیت و حکمرانی؛ تحلیلی جامعه شناختی

عنوان فوق، برآمده و برآیند دغدغه ی مربوط به ضرورت های شناخت صحیح از ماهیت و معنای مفهوم منش اجتماعیِ سردار دل ها و انجام تلاشی جامعه شناختی در فهم، تبیین و تحلیل کارکردها و فواید آن و پیاده سازی و بکاربندی و ترویج این منش در زندگی فردی و اجتماعی و بویژه در دو حوزه بسیار مهم 1. تعلیم و تربیت و 2. مدیریت و حکومت و مملکت داری است. در واقع، می توان پرسید: آگاهی یابی، آگاهی بخشی، بکارگیری و ترویج منش اجتماعی شهید سلیمانی در زندگی فردی و اجتماعی، خاصه در نظام تعلیم و تربیت مدرسه ای و دانشگاهی و نظام مدیریت، حکمرانی، حکومت و مملکت داری، چه ضرورت هایی دارد؟ چه نقش های اجتماعی ایفا می کند؟ و با چه آثار و پیامدهای اجتماعی همراه است؟ آیا منش اجتماعی سردار دل ها، متعلق به گذشته است و تاریخ مصرفش گذشته است؟ یا اینکه کاربردش و ضرورتش به امروز و الان زندگی مربوط می شود؟ یا اینکه، چنین منشی، برای آینده است و به کار آیندگان می آید؟ و یا اینکه، منش و سیره اجتماعی این شهید والا مقام، هم برای دیروز، هم برای امروز و هم برای فردای جامعه و جهان زندگی است و حتی این ضرورت ها، بیش از گذشته است و حتی بالاتر، ضرورت هایش برای امروز و فردای روابط اجتماعی در وجهی کثیر و کوثری، بیشتر و بیشتر احساس می شود؟ به نظر مبرهن است که پاسخ واقعی و حقیقی، این آخری است، حال اگر این آخری است، سوال این است: چگونه؟

بنابراین نوشتار حاضر، تلاشی جامعه شناختی پرای طرح این پرسش ها و کوششی برای ارائه پاسخ های جامعه شناختی -دانشجویی پیرامون آن است البته با حفظ این گزاره و این اعتراف که این نوشتار و این بیان از نقص برخور دار است و قابل نقد و پالایش می تواند باشد.

منظور از منش اجتماعیِ سردار دل ها، مجموعه ای متشکل از نوع نگاه، اندیشه، بینش، خصایل، کردار، گفتار و افعال و کلیه حرکات و سکنات اجتماعی جا افتاده و به صورت عادت واره درآمده این شهید عزیز است. این مفهوم می تواند به کلیه جهت گیری ها، خصلت ها و کنش های این شهید اشاره نماید که جزء کارکتر و شخصیت وی شده و در زندگی فردی و اجتماعی ایشان، نمود عینی یافته است. در مثالی عینی و محسوس مثلا می توان به خاطره سردار علی دانشمند به نحوه ی رفتار ایشان در دوران دفاع مقدس استشهاد نمود:


. جامعه شناسی مطالعه علمی– اخلاقی انسان در جامعه و جهان اجتماعی است. این رشته دانشگاهی، در واقع، نوعی بینش خاص یا ظرفیت و قابلیتی است که به مطالعه افراد در محیط اجتماعی و تاثیر متقابل آنها بر یکدیگر می پردازد. "جامعه شناسی یک دیدگاه است – یعنی، شیوه تفکر، نگریستن به جهان و پژوهش در باره آن است. جامعه شناسی توجه خود را به انسان به منزله عضو جامعه متمرکز می کند (شارون، 1385: 15).

منظور از منش اجتماعیِ سردار دل ها، مجموعه ای متشکل از نوع نگاه، اندیشه، بینش، خصایل، کردار، گفتار و افعال و کلیه حرکات و سکنات اجتماعی جا افتاده و به صورت عادت واره درآمده این شهید عزیز است. این مفهوم می تواند به کلیه جهت گیری ها، خصلت ها و کنش های این شهید اشاره نماید که جزء کارکتر و شخصیت وی شده و در زندگی فردی و اجتماعی ایشان، نمود عینی یافته است. در مثالی عینی و محسوس مثلا می توان به خاطره سردار علی دانشمند به نحوه ی رفتار ایشان در دوران دفاع مقدس استشهاد نمود:

" سردار علی دانشمند از همرزمان شهید سلیمانی درباره حاج قاسم می‌گوید: اوایل دوران دفاع مقدس و در حدود سال‌های ۶۲ یا ۶۳ بود که حاج قاسم به همراه فرماندهان و مسوولان لشکر۴۱ ثارالله برای انجام ماموریتی به بندرعباس آمده بودند. بعد از اتمام جلسات‌شان و هماهنگی لازم در مورد نحوه چگونگی اعزام نیروهای هرمزگان و شهر بندرعباس به لشکر ۴۱ ثارلله به عنوان نیروهای داوطلب، قرار شد برای استراحت به منزل ما بیایند و شب را آن جا بمانند و صبح عازم کرمان شوند.

پس از آمدن به منزل ما و پذیرایی مختصی {مختصری}، برایشان تشک و پتویی آوردیم تا استراحت کنند اما دیدم حاج قاسم می‌گوید: « اینها چیه؟ یعنی ما روی پتو و تشک گرم و نرم بخوابیم؟ نه همه این‌ها را جمع کنید، من فقط روی زمین و تنها با یک بالش می‌خوابم. در روزهایی که بچه های مردم در جبهه‌ها زیر توپ و خمپاره‌اند، من نمی توانم اینجا در آسایش بخوابم.» این ویژگی‌های شهید سلیمانی، از او دردانه‌ای در دل ملت ایران ساخته بود. "

اگر بخواهیم در کلامی کوتاه، گویا، بالنده و جامع تعریفی از منش اجتماعی شهید سردار سلیمانی ارائه کنیم، شاید بشود گفت او انسان الهی- اخلاقی و اجتماعی آزاده ای است که انسان شدن، برخورداری از روابط اجتماعی مطلوب و خدایی شدن را معنا نمود؛ انسانی که خود را شناخت، خدا را شناخت، با خدا شد، با اخلاق گردید، از روابط اجتماعی متعادل و مطلوب آگاه و برخوردار گشت، عباد الله شد، متخلق به اخلاق رسول الله، علی ولی الله و حضرت زهرا حجت علی حجج الله شد، مجاهد فی سبیل الله شد، در هشت سال دفاع مقدس، فرماندهی موفق و درخشانی از خود نشان داد، جریان و گروه تکفیری داعش را به خاک مذلت و نابودی کشاند، خادم الناس قربتا الی الله شد، حداکثر مجاهدت در ارائه خدمات اجتماعی را انجام و ارائه نمود، و از این طریق در مدار خدایی شدن قرار گرفت، و بدین ترتیب، لزوم اصل شهید بودن را قبل از شهید شدن معنا نمود و عینیت بخشید و در نهایت به خدا رسید و الی الابد هچون همه ی شهیدان عندا ربهم یرزقون است.

چگونه شهید سلیمانی نزد میلیون ها انسان آزاده، منصف و باشرافت ایران و بسیاری دیگر از مردم در سراسر جهان، محبوب گشت و سردار دل ها شد و به تعبیر لقمان حکیم سلام الله، توانست در بهترین کاخ ها، که همانا قلب مردم است، زندگی نماید؟؛ به نظر این بدست نیامد، مگر با منش اجتماعی که خدا در آن حضوری تابان دارد؛ این به دست نیامد مگر با کسب فضایل اخلاقی، خاصه اخلاص اجتماعی (همان اصل اخلاقی طلایی که معنایش این است که آنچه برای خود می پسندی، برای دیگران هم بپسند)، افتخار سرداری دل ها بدست نیامد، مگر با مجاهدت فی سبیل الله، مگر با عدالت نگری و عدالت ورزی، مگر باصداقت، مگر با امانتداری، مگر با شجاعت ورزی، مگر با رحماء بینهم و اشداء علی الکفار، مگر با منش جذب حداکثری و دفع حداقلی، مگر با محبت ورزی، مگر با ایثارگری، مگر با حکمت مندی، مگر با تواضع و خیرخواهی و خیر رسانی و بسیاری دیگر از مکارم اخلاقی، محبویت اجتماعی جهانی این سردار دل ها بدست نیامد، مگر با پرهیز از رذائل اخلاقی در روابط اجتماعی، مگر با دور شدن از: "منفعت زدگی، دنیازدگی، جناح زدگی، حسادت زدگی، سیاست زدگی، کینه توزی، حرص ورزی، ریاکاری، دروغ، و تهمت" و شاید بشود در یک کلام گفت، اینها حاصل نشد مگر با تقوا ورزی. شهید سلیمانی، در سایه ی تقوای الهی و تقوای اجتماعی و در پرتو بهره مندی و استشمام از اکسیژن پاک و مصفای فرهنگ دفاع مقدس به نعمت عظیم محبوب عندالله، یرزق عند ربه، محبوب عندالناس، متنعم گشته است و با قرار گیری در این مدار، از خود و بواسطه ی چنین منشی، اثربخشی های اجتماعی حیاتی، الگویی، عزت بخش و افتخارآمیزی را به یادگار گذاشته است. هم خدا دوستش دارد و هم مردم. شهید سلیماین، محبوب همه آزادگان جهان اعم از دیروزی و امروزی و فردایی است.


https://www.farsnews.ir/hormozgan/news/14011011000711
. وَمَن یتَّقِ اللَّـهَ یجْعَل لَّهُ مَخْرَ‌جًا ﴿۲﴾ وَیرْ‌زُقْهُ مِنْ حَیثُ لَا یحْتَسِبُ ۚ (ترجمه: و هر که تقوا پیشه کند خدا برای او راهی برای بیرون‌شدن از گرفتاری‌ها قرار خواهد داد و از جایی که گمانش را ندارد روزی‌اش می‌دهد.)سوره طلاق/ ۲-۳

منش حاج قاسم شهید، الگویی رسا و تابان برای تحقق زندگی اجتماعی متعالی است؛ سیره ی سردار دل ها، همچون فصل بهار را می ماند که با آمدنش نوید رویش سبزه های امید، توفیق و آبادانی را می دهد و فضا را با وزش نسیم صبحگاهی روحبخشش همراه با شکوفه دهی و عطرافشانی گل های زیبا، مصفا می سازد. بدین ترتیب، قابل استدلال است که ما در زندگی فردی و اجتماعی و بویژه در نظام آموزشی و دانشگاهی و نیز نظام حکومتی و مدیریتی مان به چنین انسان ها، چنین الگوها، چنین منش هایی نیاز مبرم داریم.

بدین ترتیب، می توان فهمید: ضرورت های تبیین منش سردار دل ها، از کجا نشات می گیرد؟ چرا فهم و تبیین و بکارگیری منش اجتماعی او برای امروز و فردای جامعه ی ما، مهم و حیاتی است؟ مضاف بر این ها و آنچه که ذکرش گذشت، و علاوه بر اینکه، نوع و جنس منش اجتماعی سردار دل ها به لحاظ تجارب به یادگار گذاشته و آموزه های عبرت آموز در حوزه نظامی و امنیتی کاربرد وافر و بسیار موثر دارد، به لحاظ اجتماعی- فرهنگی نیز، طرح کردن، پرداختن و توجه کردن به این پرسش ها و تلاش برای پیدا کردن پاسخ های دقیق در این خصوص و مهم تر از همه، بهره مندی بهینه از منش اجتماعی این شهید والا مقام، می تواند با فواید فراوان دیگری از جمله موارد زیر همراه باشد:

- تبیین، عملی سازی و گسترش بخشی منش اجتماعی سردار دل ها مهم است چون این نوع منش، عامل موفق و متعالی در ایجاد، نگهداری و ترویج و توسعه وحدت اجتماعی، تعلق و تعهد به هویت های مختلف ملی، دینی و انقلابی است. منش اجتماعی، بینش و شخصیت اجتماعی ای که عملا سردار دل ها از خود به یادگار گذاشت و به جامعه و جهان هدیه و عرضه نمود؛ مایه ی انسجام انواع افراد با انواع سلایق، باعث وحدت انواع گروه ها و اقشار اجتماعی متنوع شده است. او حلقه اتصال انواعی از روابط اجتماعی با جهت گیری مثبت شده است.

- تبیین منش اجتماعی سردار دل ها مهم است چون این نوع منش، ارزش و عظمت الگوگیری و اسوه سازی را داراست.

- تبیین منش اجتماعی سردار دل ها مهم است چون این نوع منش، کارآمدی مدیریت جهادی را برای عبور از بحران های به ظاهر لاینحل از خود به نمایش گذاشته است. بواسطه برخورداری از چنین منش و سیره ای او و یارانش توانستند فاجعه عظیمی به نام ویروس خطرناک گروه تکفیری داعش را زمین گیر نماید و به خاک مذلت بنشاند و بدین طریق، کارآمدی مدیریت جهادی را به رخ بکشد.

- تبیین و بکارگیری منش اجتماعی سردار دل ها مهم است چون این نوع منش، از مقبولیت و محبوبیت اجتماعی مردمی وسیع و عمیقی برخوردار است و لذا با اطمینان بیشتری می توان به سرمایه گذاری اجتماعی برای ایجاد و توسعه سرمایه اجتماعی از طریق آن مبادرت نمود و بدین سان به فرآورده های اجتماعی مهم و مبرمی مثل تعالی مشارکت اجتماعی، رویش و افزایش اعتماد اجتماعی، رویش و افزایش احترام اجتماعی، رویش و افزایش عدالت اجتماعی، صداقت اجتماعی و نزاکت اجتماعی دست یافت.

- تبیین، شاخص سازی و بکارگیری منش اجتماعی سردار دل ها مهم است چون شیوه و معیار معتبری می تواند برای شایسته گزینی و شایسته سالاری در خیلی از عرصه ها و از جمله عرصه تعلیم و تربیت و حکمرانی، معیار کارآمدی برای رصد و ارزیابی خصایص و عملکرد اجتماعی ایفا کنندگان نقش های آموزشی و مدیریتی باشد. تبیین، شاخص سازی و بکارگیری منش اجتماعی سردار دل ها مهم است چون شیوه ی کارآمدی برای نشان دادن فاصله ی میان شعار و عمل است. واقعا اگر بخواهیم با شاخص های مبین منش اجتماعی سردار سلیمانی مثل اخلاص اجتماعی، مجاهدت، عدالت نگری و عدالت ورزی، صداقتمندی، امانتداری، رحماء بینهم و اشداء علی الکفار، جذب حداکثری و دفع حداقلی، محبت ورزی، شجاعت ورزی، ایثارگری، حکمت مداری، تواضع و خیرخواهی و خیر رسانی و بسیاری دیگر از مکارم اخلاقی، و پرهیز از رذائل اخلاقی در روابط اجتماعی، و دور شدن از خصلت های ناپسندی مثل "منفعت زدگی، دنیازدگی، جناح زدگی، حسادت زدگی، سیاست زدگی، کینه توزی، حرص ورزی، ریاکاری، دروغ، تهمت به خودمان و به عالمان و حاکمان مان نمره بدهیم، صادقانه چه نمره ای می گیریم و چه نمره ای می دهیم؟

- تبیین، شاخص سازی و بکارگیری منش اجتماعی سردار دل ها مهم است چون معیار مناسبی برای بیان و تشخیص دوستی با شهدا و اهل بیت علیهم السلام است.

- تبیین، شاخص سازی و بکارگیری منش اجتماعی سردار دل ها مهم است چون مسیر موفقی برای خود سازی، جامعه سازی و تمدن سازی است.

- تبیین منش اجتماعی سردار دل ها مهم است چون، شیوه مناسبی برای سیاست گذاری، برنامه ریزی، اجرا و ارزیابی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مثبت و مفید و موثر است.

بدین ترتیب، اگر برحسب حدیث نبی خاتم (ص) که فرمودند: (صنفان من امتی اذا صلحا صلحت امتی و اذا فسدا فسدت امتی، قیل من هما، قال: الفقهاء و الأمراء (کنزالعمال، ج10، ص 191). دو گروه از امت من اگر صالح شوند، امتم صالح می شوند و اگر فاسد شوند، امتم فاسد می شوند. عرض شد ای رسول خدا آن دو گروه کدامند؟ فرمودند: عالمان و حاکمان.)، بخواهیم این همه برکات و عظمت هایی که از منش نبوی سردار شهید سلیمانی نصیب ایران و منطقه و جهان شده است را فهم و تببین و تحلیل کنیم و بپرسیم، این برکات حاصل چیست؟ پاسخش به نظر بر می گردد به صالح بودن سردار سلیمانی به عنوان عالمِ مدیرِ نخبه که هم در حرفه خود عالم و متخصص بود و هم در مدیریت و فرماندهی، سرآمد و خبره. البته تایید می فرمایید که او فقط ابرژنرال نظامی خلاق و هوشمند و دانا و توانا نبود، بلکه هم معلمی خبره و هم مدیری توانا و هم دیپلماتی برجسته و موفق بوده است. او انسانی ذو فضایل و برخوردار از مهارت های متکثر و متنوع بوده است. بنابراین اگر اعتقاد و اراده ای برای آبادی جامعه و جهان وجود دارد و اگر خواسته شود زمینه ظهور قطب عالم وجود، حضرت قائم آل محمد (ص) مهیا گردد، تربیت عالمان و حاکمان صالح و قرارگیری آنها در موقعیت تعلیم و تربیت و نیز موقعیت حکومت و مملکت داری، راه اصلی و مسیر تحقق و کسب این هدف متعالی است. سلام و صلوات خداوند و انبیاء و اولیایش بر سردار دل ها، شهید سلیمانی، که نمادی عینی و متعالی از عالمِ مدیر صالح بوده است.

و صل الله علی محمد و آله الطاهرین 13 دی 1401


روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی