چاپ        ارسال به دوست

هم زمان با رویداد جهانی ساعت زمین:

دانشگاه مازندران به مدت یک ساعت خاموش شد

 

 

 

 

 

هم زمان با رویداد جهانی ساعت زمین:

دانشگاه مازندران به مدت یک ساعت خاموش شد

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، همگام با رویداد مهم جهانی ساعت زمین که یک رویداد سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت است و در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود،. پردیس دانشگاه مازندران نیز در« ساعت زمین» به صورت نمادین و به مدت یک ساعت خاموش شد.

       بر اساس این گزارش، ساعت زمین که همه‌ساله در آخرین شنبه ماه مارس، از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰، به وقت محلی، برگزار می‌شود، اولین‌بار ساعت ۷ و نیم عصر در سیدنی آغاز شد و یک سال بعد، به ساعت ۸ عصر منتقل شد، اما سرانجام برنامه‌ریزان آن توافق کردند که ساعت ۸ و نیم تا ۹ و نیم عصر آخرین شنبه مارس هر سال به عنوان ساعت زمین تعیین شود.

       بر اساس داده‌های سایت رسمی ساعت زمین، در سال میلادی گذشته صدها میلیون نفر در ۱۳۵ کشور جهان در خاموشی یک‌ساعته “ساعت زمین” مشارکت کردند و حتی برخی از آنها برای نشان دادن حمایت بیشتر، مدت خاموشی را از یک ساعت نیز فراتر بردند.

       ساعت زمین در ایران نیز برای نخستین بار در سال ۱۳۹۰ و با خاموشی چراغ‌های برج میلاد در تهران انجام شد. در سال های بعد تعداد بیشتری از شهرها و سازه‌های معروف ایران به این حرکت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی‌وسه پل اصفهان و پل سفید اهواز نیز چراغ‌های خود را خاموش کردند.

       طبق برآوردها، اگر ۳۰ میلیون مشترک برق در ایران، هرکدام، تنها معادل یک لامپ 100 واتی از مصارف روشنایی خود را بین ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ در روز هشتم فروردین ماه خاموش کنند، موجب صرفه جویی 3 هزار مگاواتی مصرف انرژی می شوند.

         با توجه به سیاست‌های کلان وزارت علوم و پیروی دانشگاه مازندران از آن سیاست ها برای حفاظت از محیط زیست و حرکت به سوی دانشگاه سبز که در قالب اقدامات مدیریت سبز طی سال گذشته به صورت جدی پیگیری شده است و در جهت اقدامات فرهنگی و آموزشی مرتبط با آن، دانشگاه مازندران نیز در رویداد بین‌المللی محیط زیستی« ساعت زمین» مشارکت کرد و به مدت یک ساعت، در خاموشی فرو رفت.

تصاویر بیشتر

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی

 


٠٩:١٧ - يکشنبه ١١ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ٢٠٠٣٤    /    تعداد نمایش : ٩٤٨