چاپ        ارسال به دوست

با حضور رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور:

گردهمایی و نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه های استان مازندران در دانشگاه مازندران برگزار شد

 

 

 

 

 

در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی:

گردهمایی و نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه های استان مازندران در دانشگاه مازندران برگزار شد

دشمن در صدد القای بن بست و ناامیدی در مردم است

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران، گردهمایی و نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه های استان مازندران با حضور حجت الاسلام دکتر رستمی رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور، حجت الاسلام رحیمیان رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران، روسای دانشگاه های استان، مسولان دفاتر نهاد نمایندگی در دانشگاه ها و اعضای هیات علمی دانشگاه های استان در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران برگزار شد.

      بر اساس این گزارش، حجت الاسلام دکتر مصطفی رستمی رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور در گردهمایی و  نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه های استان مازندران با اشاره به این مطلب که در پایان دهه چهارم انقلاب اسلامی قرار داریم و در روزهای پیش رو، وارد دهه پنجم انقلاب اسلامی خواهیم شد، گفت: هر چند در طول تاریخ انقلاب اسلامی، این نظام با مسایل و چالش های مختلفی برخورد داشته و هر مقطع به صورت مفصل قابل تحلیل است، اما امروز به نوعی در فضای خاصی به سر می بریم. دسترسی ها و فضای باز اطلاعاتی، امکان بهره مندی همه افراد از منابع مختلف موجود، تغییر موقعیت رسانه ها و تبدیل شدن فرد به رسانه و از طرف دیگر، اشتغالات و سبک زندگی جدید و کم اطلاعی برای مطالعه تاریخ، همه دست به دست هم داده و اساتید را با نسلی مواجه کرده که پرسش های فراوانی دارند.

        دکتر رستمی ادامه داد: دانشگاه مجموعه ای بود که در فرایند غرب و با محتوای غربی شکل گرفت تا انسان های طراز از تمدن غربی را تربیت کند و به جامعه تحویل دهد. این مجموعه، محتوا و بنیاد مادی داشت و رسالت علوم تجربی. در کشور ما هم دانشگاه به همین صورت شکل گرفت و در اوایل مبتنی بر علوم فنی و تجربی بود. اما در این نظام که شریعت همراه با مردم داری است، یک شکل جدید از نظام سیاسی که در میان بقیه بی نظیر بود، عرضه می کند.

      رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور با اشاره به رشد 19 برابری تولید علم در کشور، خاطرنشان کرد: کشوری که در سال 2001 یک دهم درصد تولید علم دنیا را داشت سال گذشته به 1.9 دهم درصد رسید. همچنین در بخش های علوم نو، ما جزو  10 کشور برتر جهان هستیم.

       دکتر رستمی با تاکید بر این نکته که آن چیزی که امروزه به عنوان چالش جدی با آن مواجه هستیم، مبارزه ای است که در عرصه فاصله انداختن بین قلب این نظام سیاسی و مردم، با برنامه ریزی و طراحی مبتنی بر آخرین مطالعات علمی صورت می گیرد تا بر این مردم اثر بگذارد و بتوانند مردم را از نظام سیاسی موجود پشیمان کنند و مردم، خودباوری و توانایی خود را فراموش کنند، ادامه داد: با توجه به فرمایشات رهبری که به نکاتی از جمله قدمت طولانی این کشور، عزت و شکست ناپذیری ملت و قدرت تمدن زایی این ملت اشاره کردند. دشمن با در نظر گرفتن این ظرفیت ها در صدد القای بن بست و ناامیدی در ملت است. القایی که در تمام حوزه ها اتفاق می افتد. لکن در تاریخ ملت ایران و در دوره هایی که من و شما شاهدش بودیم، مشاهده کردیم که اراده خدا بالاتر از همه است. اگر کسی همت و تلاش کند و از خدا مدد بجوید، قطعا به نتیجه بهتری از مادی گرایان غرب خواهد رسید. مشکل ما این است که گاهی اوقات در محاسبه زندگی خود، یک عنصر اصلی به نام خدا را فراموش می کنیم و به محاسبات عادی می رسیم.

        دکتر رستمی با تاکید بر نقش تاثیرگذار اساتید در تربیت نسل جوان امروز، اظهار داشت: انسان ها و دانشجویان جوانی را که در تربیت من و شما قرار گرفته اند، نباید عنصر وجود خدا در آن ها خالی شود و تکیه گاه و ابزاری نداشته باشند. باید در وجود و حرکت خود به خدا ایمان داشته باشیم. انسان اگر عدالت خواه و ظلم ستیز باشد، با فساد داخلی مبارزه می کند و خود را تسلیم فسادهای بزرگتر نمی کند. انسان های مومن که به خدا تکیه کرده باشند، می تواند نسل بابرکتی تربیت کنند. استاد عنصری موثر در فضای دانشگاه است. ما می بایست در این حوزه خودمان را مسئول بدانیم و برای این جوانان کار کنیم.

      امید دارم با همکاری، همدلی و همفکری بتوانیم با برگزاری این جلسات، برکات ارزشمندی را برای دانشگاه های استان شاهد باشیم

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران، گردهمایی و نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه های استان مازندران با حضور حجت الاسلام دکتر رستمی رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور، حجت الاسلام رحیمیان رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران، روسای دانشگاه های استان، مسولان دفاتر نهاد نمایندگی در دانشگاه ها و اعضای هیات علمی دانشگاه های استان در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران برگزار شد.

         بر اساس این گزارش، دکتر یحیی طالبی رستمی سرپرست دانشگاه مازندران در این نشست با اشاره به این موضوع که این جلسات هم اندیشی، از اولین روزهایی که بحث آن در وزارتخانه مطرح شد، در دانشگاه مازندران آغاز و طبق برنامه برگزار می شد، بیان داشت: این هم اندیشی ها به تدریج مسیر رو به رشدی را طی کرده و قطعا قابل ارتقا هم خواهد بود و از نظرات ارزشمند اساتید محترم در پیشبرد اهداف دانشگاه بهره مند خواهیم شد.

       دکتر طالبی افزود: این جلسات هر سال یک بار و بعضا دو یا سه بار نیز در سطح استان مازندران و در دانشگاه مازندران برگزار شده و انشاءالله این روند ادامه خواهد داشت. همچنین در بعضی از اوقات در صورت مطلوب بودن شرایط، این جلسات در خارج از دانشگاه نیز برگزار می شد که آخرین بار نیز هم اندیشی اساتید در تابستان گذشته در شهر مقدس مشهد انجام گرفت که با استقبال بسیار خوبی نیز از سوی اساتید محترم روبرو گردید.

       سرپرست دانشگاه مازندران در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: امید دارم که با همکاری، همدلی و همفکری سایر همکاران و موسسات آموزش عالی در استان، بتوانیم این جلسات را از محیط دانشگاهی خارج و به سطح استان برسانیم تا انشاءالله این مهم برکات ارزشمندی را برای دانشگاه های استان به همراه داشته باشد.

     در سال گذشته، حدود 130 نشست هم اندیشی در سراسر استان برگزار شد

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، حجت الاسلام والمسلمین محمد رحیمیان رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران نیز در این نشست با اشاره به این نکته که در سال گذشته، حدود 130 نشست هم اندیشی در سراسر استان برگزار شد، افزود: امسال نیز تعداد 299 برنامه شامل 41 کارگاه دانش افزایی، 21 نشست تخصصی، 85 فوق برنامه و 11 برنامه مرتبط با هیات های مذهبی اساتید در سطح استان برگزار گردید.

      حجت الاسلام رحیمیان با تاکید بر این که این استان در سایه همدلی و مشارکت اساتید دانشگاه های استان در طول سال هایی که ماه مبارک رمضان با فصل تابستان تقارن پیدا کرد، 6 برنامه دانش افزایی استانی برگزار شد، ادامه داد: 3 برنامه به شکل استانی در عتبات عالیات و به صورت دو هفتگی در جوار حرم مطهر امام حسین(ع) در شب های قدر و 3 سال هم در مشهد مقدس در جوار حضرت ثامن الحجج(ع) با برنامه های متنوع در خدمت نخبگان استان بودیم.

       رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان خاطرنشان کرد: جلسات معرفت و دانش افزایی دانشگاه مازندران در طی سال های گذشته نیز با قوت ادامه داشته و امسال نیز این برنامه در مشهد مقدس با حضور 300 نفر از اساتید و خانواده ایشان و 400 نفر از کارکنان با مشارکت 50 درصد دانشگاه و 50 درصد اساتید و کارمندان برگزار شد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. 

     مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران در پایان با استناد به حدیث امیرالمومنین(ع) در توصیه به علم آموزی و جایگاه و نقش والای علم و آثار و برکات آن، یادآور شد: نقش و جایگاه اساتید، نقش پیشوایی است. اینکه مقام معظم رهبری از اساتید به فرماندهان جنگ نرم تعبیر نمودند، تعریف دقیق و بجا و برگرفته از روایات ماست. اعمال اساتید، مدنظر دیگران است و نقش تاثیر گذاری که بازخورد رفتار اساتید به صورت قهری نسبت به دانشجویان بر روی آنان خواهد گذاشت، بسیار قابل توجه است. عملکرد استاد مربوط به حیطه خودش نیست و خواسته یا ناخواسته، دیگران از او نقش خواهند گرفت و تاثیرات ماندگاری را که بعضا سرنوشت ساز بوده در زندگی ایشان خواهد داشت.

     یادآورمی شود: دکتر رستمی رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور در حاشیه این مراسم، در نشست های جداگانه ای با روسای دانشگاه های استان و مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی دانشگاه های استان، نمایندگان تشکل های دانشجویی استان و خانواده نهاد استان دیدار و گفت و گو کرد.

تصاویرگردهمایی و نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه های استان مازندران

تصاویر نشست با تشکل های دانشجویی استان

تصاویر نشست با روسای دانشگاه ها و مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی دانشگاه های استان

تصاویر نشست با خانواده دفاتر نهاد نمایندگی دانشگاه های استان

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی

 

 


١٥:١٤ - چهارشنبه ١٢ دی ١٣٩٧    /    شماره : ١٩٥١١    /    تعداد نمایش : ١٤٧٦