چاپ        ارسال به دوست

در پی قرار گرفتن 5 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران در لیست 1 درصد دانشمندان برتر ISI :

گفت و گوی صمیمی با استاد یک درصد برتر جهان

 

 

 

 

 

    به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، در پی قرار گرفتن 5 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران در لیست 1 درصد دانشمندان برتر ISI بر اساس آخرین اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و به بهانه هفته پژوهش، خبرنگار روابط عمومی دانشگاه به گفت‌وگو با یکی از این اساتید برجسته و پژوهشگران دانشگاه پرداخته است که در ذیل متن کامل آن را مشاهده می کنید.


خبرنگار روابط عمومی: لطفا خودتان را برای مخاطبان معرفی بفرمایید؟
* دکتر اسلامی : مصظفی اسلامی هستم 35 ساله اهل شهرستان نور استان مازندران که در اسفند ماه سال 91 به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه مازندران مشغول فعالیت شدم و در حال حاضر به عنوان دانشیار دانشکده ریاضی در گرایش آنالیز عددی مشغول به تدریس هستم. مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه گیلان از سال 81 تا 90 گذراتدم. اواخر دوره دکتری با توجه به سابقه پژوهشی و کارنامه آموزشی بورسیه دانشگاه مازندران شدم. در سال 94 به عنوان پژوهشگر برتر استان و در سال 93 و 96 به عنوان پژوهشگر برتر در دانشگاه انتخاب شدم.
خبرنگار روابط عمومی: چه شد که وارد رشته ریاضی شدید؟
* دکتر اسلامی : با توحه به علاقه ای که به رشته ریاضی، رشته خوب اندیشیدن، داشتم این رشته را انتخاب کردم و فکر می کنم این رشته می تواند به حل مشکلات جامعه کمک کند.
خبرنگار روابط عمومی: کدام یک از استادان شما در پیشرفت تان تاثیرگذار بودند؟
* دکتر اسلامی : از بین اساتیدی که به من کمک کردند می توانم به اساتید راهنمای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اشاره کنم. البته سایر اساتید هم در زمان تحصیل به بنده کمک کردند.
خبرنگار روابط عمومی: آیا همسر و فرزندان شما هم فعالیت‌های پژوهشی دارند؟
* دکتر اسلامی : رشته همسرم داروسازی است که ایشان نیز در رشته خود با جدیت به فعالیت های پژوهشی مشغول هستند. فرزندی ندارم اما علاقه دارم که در آینده فرزندم به سمت فعالیت های پژوهشی برود.
خبرنگار روابط عمومی: ویژگی‌های یک استاد خوب را برشمارید؟
* دکتر اسلامی : ملاک های متفاوتی می تواند به عنوان ویژگی یک استاد خوب تاثیرگذار باشد مثلا اینکه دانشجوی خوب و پرتلاش را تشویق کند تا بهتر بتواند استعدادهای خود را بروز دهد و زمینه های تقویت دانشجوی ضعیف را فراهم کند؛ با مظالعه قبلی در کلاس ها حاضر شود؛ متانت گفتاری داشته باشد؛ حسن خلق داشته باشد و با همکاران خود چه در این دانشگاه و چه در سایر دانشگاه ها ارتباط برقرار کند.
خبرنگار روابط عمومی: به نظر شما کپی یا خرید پایان نامه‌ها چه میزان دامن‌گیر شده است؟ و علت اصلی آن چیست؟
* دکتر اسلامی : یکی از دلایل عمده کپی یا خرید پایان نامه ها می تواند گسترش بی رویه گرایش به تحصیلات تکمیلی باشد. افرادی وارد این مقطع می شوند که قادر به انجام کارهای پژوهشی نیستند. از دلایل دیگر می توان به نامساعد بودن بازار کار اشاره کرد که زمینه را برای مدرک گرایی فراهم کرده است. کسی که واقعا به دنبال کار پژوهشی بوده و اهل علم و دانش باشد به سراغ راه های متقلبانه نمی رود. از طرفی ساز وکارهای فعلی نیز با مشکلاتی مواجه است، چون وقتی تعداد دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی زیاد باشد، اساتید قادر به راهنمایی و مدیریت آنها نیستند.
خبرنگار روابط عمومی: شما از دانشمندان یک درصد برتر جهان هستید، در این باره برای ما توضیح دهید؟ وجود چه عواملی در شما، سبب این موفقیت شده است؟
* دکتر اسلامی: یکی از عوامل انتخاب، فعالیت های پژوهشی بنده است. اصولا نحوه انتخاب به این صورت است که پایگاه شاخص های اساسی علم که یکی از فراورده های کمپانی کلاریوت آنال تیکس( clrivate analytics) بوده و دانشمندان 1 درصد از طریق آن شناسایی و معرفی می شوند. بر اساس تعداد کل استنادها، نسبت تعداد کل استنادها به تعداد کل مقالات استناد کننده، تنوع جغرافیایی مقالات استناد کننده در بازه زمانی 10 ساله گذشته، تخصص گرایی در رشته‌های 22 گانه علم از قبیل فیزیک، شیمی، ریاضی، پزشکی، مهندسی و... را مرتب سازی کرده و 1 درصد آن ها را به عنوان 1 درصد برتر انتخاب می کند.
خبرنگار روابط عمومی: برای پیشرفت در عرصه پژوهش به چه مواردی نیاز است و چه دغدغه‌هایی در این مسیر وجود دارد؟
* دکتر اسلامی: به طور کلی دغدغه های زیادی در زمینه پژوهشی وجود دارد و چون رشته ریاضی رشته نظری است، حداقل امکانات لازم را از مسوولان مربوطه خواستاریم.
خبرنگار روابط عمومی: چه توصیه‌ای برای دانشجویان دارید؟
* دکتر اسلامی: توصیه ای که برای دانشجویان دارم این است که خوب درس بخوانند با علاقه رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند و نسبت به آن علاقه مند بمانند، نسبت به آینده خود امیدوار باشند و همیشه به این نکته توجه داشته باشند که خواستن توانستن است؛ اگر ما به اینجا رسیدیم، روزی دانشجو بودیم و دغدغه های آنها را داشتیم.

خبرنگار روابط عمومی: وضعیت علمی دانشگاه مازندران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

* دکتر اسلامی: وضعیت علمی دانشگاه مازندران به خصوص در علوم پایه بسیار خوب و ایده آل بوده و یکی از قطب های علمی کشور است.
خبرنگار روابط عمومی: به نظر شما، برپایی هفته پژوهش و فناوری چه تاثیری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به ثروت دارد؟
* دکتر اسلامی: برگزاری برنامه هایی که در هفته پژوهش انجام می شود، می تواند باعث شود تا دانشجویان نسبت به کارهای پژوهشی علاقه بیشتری نشان دهند، دستاوردهای پژوهشی را به صنایع استان معرفی کنیم و از صاحبان صنایع دعوت کنیم تا از آنها برای حضور در دانشگاه جهت تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به صنعت بهره ببریم. متاسفانه در حال حاضر ارتباط دانشگاه و صنعت ضعیف است و باید از پتانسل های موجود استفاده شود. وظیفه نهادهای تصمیم گیرنده در این خصوص بسیار سرنوشت ساز است. به همین مناسبت از حوزه معاونت پژوهشی و بخش های زیر مجموعه آن می خواهیم که در جهت معرفی محققان و دستاوردهای آنها به جامعه فعال تر عمل کنند.
خبرنگار روابط عمومی: به نظر شما نحوه تخصیص بودجه پژوهش در سطح کشور چگونه باید باشد؟
* دکتر اسلامی: تخصیص بودجه پژوهشی چندان مطلوب نیست و به نظر می رسد به جای اینکه بودجه را به نهادهای اجرایی اختصاص بدهند بهتر است آن را به نهادهای پژوهشی تخصیص دهند.
خبرنگار روابط عمومی: ضمن تقدیر و تشکر از اینکه در این مصاحبه حضور یافتید، برای شما آرزوی موفقیت روزافزون دارم.

روابط عمومی دانشگاه مازندران
امور رسانه های گروهی


١٣:١٢ - دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ١٩٣٢١    /    تعداد نمایش : ١٤٧٢