چاپ        ارسال به دوست

دکتر میرنیا در نشست خبری با اصحاب رسانه:

اگر رسانه در جامعه وجود نداشته باشد، در آن جامعه رکود و ناهنجاری به وجود می آید

 

 

 

 

اگر رسانه در جامعه وجود نداشته باشد، در آن جامعه رکود و ناهنجاری به وجود می آید

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، همزمان با فرارسیدن 17 مرداد سالروز شهادت شهید محمود صارمی، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی و گرامی داشت روز خبرنگار، نشست خبری هیات رییسه دانشگاه مازندران با خبرنگاران و اصحاب رسانه های گروهی در سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.

       براساس این گزارش، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در ابتدای این نشست با یادآوری این مطلب که اگر رسانه در جامعه وجود نداشته باشد، در آن جامعه رکود و ناهنجاری به وجود می آید، گفت: حضور خبرنگار به عنوان یک اهرم، نگه دار همه مسئولان است. بنابراین از این دیدگاه، حضور رسانه بسیار مغتنم بوده و کشور ما هم تلاش می کند که جایگاه بسیار ویژه ای به خبرنگار اختصاص داده شود. 

      دکتر میرنیا با اشاره به این که اگر از دیدگاه شما اشکالی در دانشگاه وجود دارد، قبل از رسانه ای کردن آن، از ما بپرسید و اگر ما پاسخ گو نبودیم آن وقت آن را رسانه ای کنید، افزود: حضور امروز شما یعنی اینکه ما پاسخگو هستیم. حضور امروز ما یعنی اینکه ما چیز پوشیده ای در برابر مردم و قانون نداریم و تمام کارهای ما در دانشگاه شفاف است و از این جهت بسیار خرسندم که در سومین سال حضور خود در این دانشگاه، در این نشست در خدمت شما هستم.

        رییس دانشگاه مازندران در ادامه با بیان این نکته که دانشگاه ها در کشور دچار مشکلاتی هستند، خاطرنشان کرد: توسعه ناهنجار و بی رویه آموزش عالی در کشور، سبب بروز مشکلات بسیاری زیادی شده است. برخی امروزه با نگاه تمسخر به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، لقب کارخانه مدرک سازی کشور را داده اند. بنده معتقدم که با انجام آمایش آموزش عالی، بسیاری از نارسایی ها از بین می رود. امروزه ما کسانی را داریم که دارای مدارک عالی بوده اما در انجام کوچکترین کار نیز ناتوان هستند. تلاش ما این است تا به کسی بیهوده مدرک ندهیم و این باعث هجمه هایی بر علیه بنده شده است که البته باعث افتخار است. ما تا هستیم جلوی هرگونه اجحاف علم را خواهیم گرفت.

        رییس دانشگاه جامع استان با اشاره به این که در مسیر انجام امور برای رسیدن به اهداف بلند دانشگاه، از هیچ کس باکی نداشته و تنها قانون، مانع من می شود، اما با تلاش و شفاف سازی، موانع را رد می کنم، اظهار داشت: خیلی از مدیران هستند که در موانع گیر می کنند. تنها مشکل ما در کشور، مدیریت است. اگر براساس مصالح سیستم و بدون وابستگی حزبی و سیاسی تصمیم بگیریم، بسیار موفقیم. ما باید بستر را برای جوانه زدن نخبه ها به کار بگیریم. 

       دکتر میرنیا در ادامه سخنان خود به موضوع زیرساخت های دانشگاه اشاره کرد و افزود: دانشگاه مازندران جزو معدود دانشگاه هایی است که از توسعه مناسبی برخوردار نبوده و این تنش بسیار زیادی بر ما وارد کرد و به همین دلیل،  از زمان ورود به دانشگاه تصمیم به رفع این کمبودها را گرفتم. امیدوارم با همین حوصله، تلاش و البته رفع مشکلات مالی بتوانیم این مسیر را پشت سر بگذاریم.

       رییس دانشگاه جامع استان با تاکید بر لزوم داشتن ایمان و اراده قوی در مدیریت برای پیشبرد صحیح کارها گفت: سیستمی که بدهی دارد، نمی تواند حدودا 45 میلیارد تومان پروژه را پیش ببرد. این حرکت، یک جسارت، ایمان و عشق قلبی می خواهد. هیچ کس این ایمان را نمی تواند از ما بگیرد. برای مثال، در خصوص انجام سنگ چینی ساحل مجتمع شهید نواب صفوی جهت جلوگیری از پیشروی آب دریا و ممانعت از قرار گرفتن مقدار بیشتری از زمین دانشگاه در آب دریا، که تا آن زمان قریب به 6 هکتار از آن، در آب دریا قرار گرفته بود، براساس برآورد کارشناسان، در حدود 15 الی 16 میلیارد تومان هزینه داشت. پس از یک سال فکر و بررسی دقیق، در نهایت تصمیم گرفتیم کاری را انجام دهیم. آن کار را تنها با صرف یک میلیارد انجام دادیم. انجام دادیم و این ساحل جزو اولین محل ها برای تفریح خانوادگی همکاران دانشگاهی و دانشجویان شد. این کار جز با اراده و ایمان انجام نشد و این یعنی ما می توانیم کار های بزرگ را به راحتی انجام دهیم.

       مسوول اتاق اندیشه ورزی توسعه و تعالی استان مازندران با بیان این که در کشور ایران، مشکل اول پول نیست، یادآور شد: اگر ما ایمان به کار داشته باشیم، امکان آبادانی در حیطه وظایف خود را خواهیم داشت. 

       رییس دانشگاه مازندران به موضوع بدهی های دانشگاه به عنوان یکی از دغدغه های اصلی در گذشته نیز اشاره و اظهار داشت: امروز ما در دانشگاه مازندران هیچ بدهی نامعقولی نداریم. کل بدهی فعلی ما نزدیک به 12 میلیارد است که 9 میلیارد آن، مربوط به حق التدریس استادان است و علاوه برآن، دانشگاه از دولت نیز بابت تخصیص بودجه طلبکار است.

       دکترمیرنیا در خصوص برنامه های پیش رو برای کاربردی کردن نتایج جلسات کارگروه اتاق فکر استان برای توسعه استان مازندران نیز گفت: من شخصا موافق با برگزاری بی دلیل جلسه های متعدد نیستم. در موضوع اتاق فکر هم که استاندار مازندران مسوولیت آن را به دانشگاه مازندران سپردند، ما در 12 کارگروه، مساِیل مختلف را بررسی و نتایج آن را تحویل استاندار دادیم. ما مشکل تحویل برنامه نداریم. افکار و پیشنهادات خود را در 12 کار گروه بدون پرداخت هیچ هزینه ای به نخبگان ارایه دادیم. این ها باید توسط استاندار، فرمانداران و سایر مسولان دستگاه های اجرایی عملی شود، 

       دکتر میرنیا در پایان به سخنان اخیر رییس جمهور آمریکا اشاره و دلیل بیان این مطالب از سوی ترامپ را ضعف ایمان و سستی خودمان دانست و گفت: اگر ما ایمان، اعتقاد و وحدت داشته باشیم و از دولت به جد حمایت کنیم و در مشکلات او را یاری دهیم کسی این جرات را نخواهد داشت که به ما درشت گویی کند. باید از افرادی همچون سردار سلیمانی تشکر و حمایت کنیم که از اسطوره های این نظام هستند و برای انسجام ملی و حفظ وحدت در کشور در سخنانی کوبنده، از مطالب رییس جمهوری، حمایت و به دشمنان، مجالی برای جولان و اراجیف گویی نمی دهند.

اجرای دوره دکتری به صورت پِژوهش محور، یکی از راه های جذب دانشجویان خارجی است

       در ادامه این نشست، دکتر علی اکبر باقری خلیلی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه مازندران نیز به برنامه های بلندمدت در راستای بین المللی شدن دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: دانشگاه مازندران از مرداد 96 به صورت بسیار جدی وارد عرصه بین المللی کردن دانشگاه گردید.

       دکتر باقری با بیان این که در حال حاضر 100 دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه مازندران در حال تحصیل می باشند، ادامه داد: در همین راستا با کشورهای مختلف از جمله کشورهای حاشیه دریای خزر و کشورهایی مانند عراق، سوریه و یمن نیز نشست هایی برگزار شد که تعداد دانشجویان این کشورها در دانشگاه مازندران چشمگیرتر است. همچنین هم اکنون با دانشگاه های مختلف عراق نیز در خصوص جذب دانشجو در ارتباط هستیم.  

       معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه به دریافت مجوز تاسیس مرکز آزفا(مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان) از وزارت علوم در ارتباط با بین المللی کردن دانشگاه اشاره و افزود: این مرکز وارد دومین سال فعالیت خود شده است. 25 دانشجوی خارجی در سال 96 در این دوره شرکت نموده و در آزمون سامفا که توسط سازمان سنجش برگزار گردید شرکت کردند و در انتظار نتیجه جهت ادامه تحصیل به صورت رسمی در این دانشگاه می باشند. دانشجویان پذیرش شده در ایران باید دوره زبان فارسی را به صورت دو نیم سال در مرکز آزفا بگذرانند.

       دکتر باقری ادامه داد: در این زمینه پیشنهادات بین المللی هم داریم. حتی دانشگاه امام کاظم(ع)  و دانشگاه کربلای عراق علاقه مند است تا با اخذ مجوز، این دوره را در دانشگاه خود بگذرانند. برخی از دانشگاه ها نیز آمادگی آموزش زبان فارسی را به صورت مقدماتی در دانشگاه خود اعلام کرده و مقرر شد جهت تکمیل این مهم، وارد دانشگاه مازندران شوند. 

        عضو هیات رییسه دانشگاه مازندران از اجرای دوره دکتری به صورت پِژوهش محور به عنوان یکی دیگر از فاکتورهای جذب دانشجویان خارجی یاد کرده و افزود: برای این دانشجویان به دلیل وجود مساله برای پژوهش در کشور مبدا و همچنین تامین مالی، اخذ مجوز از وزارت علوم به سهولت امکان پذیر خواهد بود. 

       دکتر باقری در پایان سخنانش به جایگاه علمی مناسب دانشگاه مازندران و قرار داشتن در جایگاه 12 دانشگاه های جامع کشور اشاره کرد و افزود: ظرفیت پذیرش دانشگاه در سال 97، 2776 نفر در مقطع کارشناسی، 1331 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 385 دانشجوی دکتری می باشد که با توجه به  10832 دانشجوی فعلی دانشگاه، مجموع دانشجویان ما به 15324 دانشجو خواهد رسید. همچنین برای ایجاد بسترهای مناسب جهت جذب داوطلبان و پذیرفته شدگان سال 97، تسهیلات ویژه ای را در نظر گرفتیم که از طریق روابط عمومی دانشگاه به اطلاع پذیرفته شدگان آزمون سراسری خواهد رسید.

برنامه های انجام شده در اردوهای جهادی دانشجویان دانشگاه های مازندران در سطح کشور در بالاترین سطح قرار دارد

       دکتر حیدر جانعلی زاده معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران هم در این نشست با اشاره به این که دانشگاه مازندران بیش از 50 میلیون تومان برای اجرای اردوهای جهادی توسط دانشجویان دانشگاه اختصاص داده است، گفت: برنامه های انجام شده در اردوهای جهادی دانشجویان دانشگاه های مازندران در سطح کشور در بالاترین سطح قرار دارد و این یکی از الگوهای بارز مدیریتی در دانشگاه مازندران است.

        دکتر جانعلی زاده به موضوع فعالیت های قرآنی نیز اشاره کرد و افزود: تمام فعالیت های ما باید قرآنی و در راستای دستورات قرآن باشد. دانشگاه مازندران در تمام گروه های دانشگاهی(استادان، کارمندان و دانشجویان) درتمامی مسابقات قرانی شرکت کرده و افتخارات بسیاری را نیز کسب نموده است.

فعالیت های رفاهی مناسب و مستمر، گامی بلند در جهت تحقق اهداف دانشگاه

       دکتر یحیی طالبی رستمی معاون توسعه و پشتیبانی دانشگاه مازندران نیز در این نشست با اشاره به فعالیت های مختلف و گسترده در حوزه توسعه منابع انسانی، پشتیبانی، رفاهی و مالی در سطح دانشگاه، گفت: دانشگاه مازندران بالغ بر 580 کارمند و حدود 380 عضو هیات علمی را در خود جای داده است که در طول سال سعی می کنیم تا با برگزاری برنامه های رفاهی از قبیل اردوی سالانه خارج استان، انعقاد قرارداد با بانک ها و اعطای تسهیلات، انعقاد قرارداد با مراکز تفریحی، هنری و ورزشی و غیر، فضایی مناسب برای تقویت روحیه نشاط و شادابی را در کارکنان ایجاد نماییم.

       دکتر طالبی ادامه داد: با دانشگاه های سطح کشور قراردادهایی را منعقد کردیم که در راستای آن، همکاران دانشگاهی بتوانند با هزینه بسیار اندک از مزایای آن استفاده کنند. تفاهم نامه ای با رستوران میزبان بستیم که همکاران دانشگاهی با 30 درصد تخفیف می توانند از آن بهره مند شوند. 

     معاون توسعه و پشتیبانی دانشگاه در پایان سخنانش گفت: دانشگاه مازندران با این دیدگاه که خانواده نیز تاثیر بسزایی در بالا بردن روحیه کار و تلاش و افزایش راندمان کاری در دستگاه ها و سازمان ها دارد، اقدام به برگزاری اردوهای خانوادگی از قبیل هم اندیشی کارکنان دانشگاه کرده که برای اولین بار در مشهد مقدس برگزار شد، امیدواریم تا با استمرار این گونه فعالیت ها، فضایی مناسب در جهت تحقق اهداف دانشگاه ایجاد گردد.

کسب جایگاه 1 درصد برتر دانشگاه های موثر بین المللی توسط دانشگاه مازندران، نشانگر مرجعیت علمی بالای این دانشگاه در سطح بین المللی است

       دکتر محمدحسین فاطمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران در این نشست در خصوص اقدامات صورت گرفته در راستای بین المللی شدن دانشگاه، به برگزاری سمینارها و همایش های بین المللی در دانشگاه اشاره کرده و گفت: برگزاری همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی کشورهای آسیای میانه، ترکیه و قفقاز که با حضور بیش از 40 نفر از محققان بین المللی از 12 کشور در دانشگاه برگزار شد، این امکان را به دانشگاه مازندران داد تا علاوه بر به دست آوردن دبیرخانه دایمی این همایش، تعاملات بسیار خوبی در زمینه های علمی، پژوهشی، فرهنگی و تبادل اطلاعات فرهنگی با این کشورها برقرار نماید. 

       دکتر فاطمی افزود: ایجاد مرکز آموزش زبان فارسی در قزاقستان و حضور یکی از استادان دانشگاه مازندران در آن مرکز، مجری طرح میراث مشترک صنایع دستی در حوزه کشورهای حاشیه خزر از سوی اتحادیه دانشگاه های حوزه دریای خزر و امضای تفاهم نامه تاسیس مرکز ارمنستان شناسی با دانشگاه ایروان ارمنستان از جمله گام های مهم در راستای بین المللی شدن دانشگاه است. 

       معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در ادامه سخنان خود به کسب جایگاه 1 درصد برتر دانشگاه های موثر بین المللی توسط دانشگاه مازندران اشاره کرده و خاطرنشان کرد: این امر نشانگر مرجعیت علمی بالای این دانشگاه در سطح بین المللی است.همچنین رتبه 12 دانشگاه ما بر اساس نظام رتبه بندی ISC و قرار گرفتن در بین دانشگاه های سطح 2 و اخذ مجوز تاسیس مرکز پژوهشی حوزه اقلیمی خزر با دامنه فعالیت در خصوص محیط زیست، فناوری دریا و حقوق و مطالعات سیاسی اجتماعی دریا از دیگر اقدامات مهم و تاثیرگذار در این راستا می باشد.

با بازسازی خوابگاه های دانشجویی ، سعی در فراهم نمودن فضایی آرام و مناسب جهت انجام فعالیت های علمی و پژوهشی دانشجویان داریم

      دکتر سید محمد متولی معاون دانشجویی دانشگاه مازندران هم در این نشست با اشاره به گستردگی فعالیت های حوزه معاونت دانشجویی گفت: با انجام بازسازی در خوابگاه های دانشجویی در سال گذشته و استمرار آن در سال جدید، سعی در فراهم نمودن فضایی آرام و مناسب جهت انجام فعالیت های علمی و پژوهشی برای دانشجویان داشته و داریم.

       معاون دانشجویی دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر در حوزه خوابگاه خواهران، تعداد 72 دانشجوی دکتری، 296 دانشجوی کارشناسی ارشد و 980 دانشجوی کارشناسی در سرای داشجویی حضرت زینب(س) سکونت دارند. 

       دکتر متولی افزود: حوزه خوابگاه برادران و در سرای دانشجویی شهید نواب صفوی که دانشجویان تحصیلات تکمیلی و خارجی در آن حضور دارند، 64 دانشجوی دکتری، 288 دانشجوی کارشناسی ارشد و 64 دانشجوی خارجی ساکن بوده و 727 دانشجوی کارشناسی نیز در سرای دانشجویی امام حسین(ع) مستقر می باشند.

       وی در پایان گفت: با بازسازی بلوک های 5، 6، 7 و 8 سرای دانشجویی شهید نواب صفوی، ظرفیت آن از 260 نفر به 416 نفر افزایش یافت.

تصاویر بیشتر

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی


١٥:٤١ - شنبه ١٣ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٧٧٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٥٨٣