چاپ        ارسال به دوست

با حضور استاندار مازندران برگزار شد:

آیین افتتاح مرکز بهداشتی - درمانی و مرکز اورژانس 115 دانشگاه مازندران

 

 

اقتصاد مقاومتی، تفکری است که ریشه در اعتقادات مذهبی و ملی ما دارد

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، آیین افتتاح مرکز بهداشتی - درمانی و مرکز اورژانس ۱۱۵ دانشگاه مازندران با حضور مهندس اسلامی استاندار مازندران، سردار نانوا کناری نماینده مردم شریف شهرستان های بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی، سید علی اسد فرماندار بابلسر، جمعی از مسوولان، مدیران، اعضای هیات علمی و دبیران انجمن های علمی - دانشجویی دانشگاه مازندران و جمعی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار گردید. 

       براساس این گزارش، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در این آیین با اشاره به این که از نظر ما اقتصاد مقاومتی، تفکری است که ریشه در اعتقادات مذهبی و ملی ما دارد. گفت: محتاج نبودن به دیگران و تلاش برای رونق بخشیدن به تولید ملی، به کارگیری همه توان موجود انسانی و مالی در درون هر سیستم اجرایی و فراهم کردن زمینه های رشد همگان برای استمرار مدیریت پایدار در درون سیستم از مهمات آن است.

       دکتر میرنیا افزود: از آغاز ورود ۲۷ ماهه خود یک نکته ی کلیدی نظر مرا به خود جلب کرد و آن پایدار نبودن مدیریت کلان دانشگاه در طی ۱۰ سال گذشته بوده است. در طی این مدت، ۲ دوره ۲ساله دانشگاه با حالت سرپرستی اداره گردید و مابقی نیز هر کدام حداکثر ۳ سال که این حالت ناپایدار می توانست عدم توسعه یافتگی دانشگاه را رقم بزند. در طی ۱۰ سال گذشته ۴ رییس دانشگاه عوض شدند که من پنجمین نفر آن هستم و این پدیده می تواند دلیل اصلی عقب ماندگی برنامه تامین نیازمندی های اولیه و اصلی دانشگاه باشد. 

      رییس دانشگاه مازندران در ادامه با اعلام این مطلب که برخی فکر کردند که با هر تغییری در دولت، تغییر در دانشگاه نیز باید رقم بخورد بدون توجه به این که آثار زیان بار آن چه خواهد بود، اظهار داشت: با این پیش فرض و اعتماد و اعتقاد قرار گذاشتیم که با شناخت اولیه از نیازمندی های دانشگاه، برای پیشرو بودن در کشور و منطقه بدون توجه و ترس از واقعیت های کشور و احتمال هرگونه مزاحمت های مالی و اداری به تامین آنها اقدام نماییم. اولین گام را بر اصلاح امور مالی و توجه به مدیریت منابع مالی گذاشته، طلب ها و بدهی های دانشگاه سامان دهی شد. گام دوم هم زمان، به کارگیری مشاوران سابقه دار در دانشگاه جهت طراحی های مورد نیاز بود. 

       دکتر میرنیا ادامه داد: سومین گام، تنفیذ اختیار به معاونت ها و دانشکده ها در حوزه کاری به نحوی که هر یک بتوانند میدان عمل واقعی در حد رییس دانشگاه داشته باشند. هر چند به دلیل سابقه ذهنی، این کار با کندی پیش رفت اما اکنون از سرعت مطمئن تری برخوردار است. برای چهارمین گام همزمان، اصل را بر حفظ حرمت مراجعه کنندگان که دانشجویان، اساتید، کارکنان و افراد خارج از دانشگاه هستند گذاشتیم. از هیچ عملی که موجب بی حرمتی و تضییع حقی از کسی شود به راحتی عبور نکردم تا آرامش و حفظ تعادل رفتاری در دانشگاه برقرار شود. سر و سامان دادن به نحوه تشکیل کلاس ها و تلاش بر تنظیم نحوه پاسخگویی اساتید و کارکنان به دانشجویان از طریق نشست های مستمر و دانشکده به دانشکده با کارکنان دانشکده ها از ابزار مفید آن بوده است. اقداماتی از قبیل نشست با اعضای هیات علمی در پایان هر ترم به تفکیک دانشکده ها، چند مورد نشست با کارکنان و پرسش و پاسخ با دانشجویان در هر ترم توانست مفاهمه مشترکی را در دانشگاه رقم بزند. 

       رییس دانشگاه جامع استان، پرهیز از دسته بازی های مرسوم سیاسی و برخورد جدی با کسانی که می خواستند اختلافات سیاسی را به داخل دانشگاه بکشانند را گام موثری دانست که دانشگاه بتواند مشکلات خود را بی دغدغه حل و فصل کند و یادآور شد: این در حالی است که به همه گروه ها برای بیان نظرات خود در چارچوب قانون فرصت داده شده است. اکنون انجمن های علمی دانشجویی در حال رشد زیبایی هستند که اولین نتیجه آن، کسب جایگاه ممتاز در جشنواره حرکت دانشجویی در کرمانشاه در سطح کشور است. برای اولین بار انجمن دانش آموختگان دانشگاه را ثبت کرده ایم و اکنون در مرحله ثبت نام برای عضو گیری هستیم تا بتوانیم فارغ التحصیلان خود را در جامعه رصد کنیم. 

       رییس دانشگاه منتخب استان سپس به اقدامات انجام شده در راستای ایفای نقش بین المللی دانشگاه اشاره کرد و افزود: اقدامات جدی برای جذب دانشجوی خارجی هدف صورت گرفت. به نحوی که در ابتدای ورود ۱۵ نفر و اکنون ۸۰ نفر دانشجوی خارجی از کشور های عراق، سوریه، یمن و تاجیکستان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند‌ که برای رفاه آنان مجوز مرکز آموزش زبان فارسی برای غیر فارسی زبانان اخذ گردید. هم اکنون دفتر فرهنگی ایران در دانشگاه آتیرا قزاقستان با حضور عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در بخش زبان فارسی فعال است. ضمن آنکه برای تقویت آن ظرف دو سال گذشته ۵/۵ میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی خریداری گردید.

دکتر میرنیا در بخش بعدی سخنان خود به موضوع اتاق فکر استان نیز اشاره کرد و بیان داشت: اینکه امروز استاندار مازندران به دانشگاهیان اعتماد کردند و مسوولیت اتاق فکر را به دانشگاه واگذار کردند، فرصت مغتنمی است تا با این روحیه به اعتماد، کارها را به خوبی ادامه دهیم. امیدوارم که با به نتیجه رسیدن تلاش دانشگاه و بنیاد نخبگان و بخش خصوصی برای حل معضل پسماند، بخشی از وظیفه ی خود را دربرابر استان انجام داده باشیم.

       رییس دانشگاه مازندران همچنین به بیان دلیل اقدام برای ساخت مرکز اورژانس 115 و مرکز بهداشتی – درمانی جامع سلامت دانشگاه پرداخته و خاطرنشان ساخت: اکنون در دانشگاه مازندران بالغ بر ۱۳۰۰۰ دانشجو، ۳۶۶ هیات علمی و ۵۳۰ کارمند حضور دارند. ۳۰۰۰ دانشجوی ما در محیط خوابگاهی به صورت شبانه روز در خدمت ما هستند و همچنین ۱۰۰۰ دانشجو که از خوابگاه های خودگردان ما در اطراف دانشگاه استفاده می کنند. هیچ یک از این افرادی که ذکر شد از جهت بهداشتی دارای امنیت نبودند. یعنی اگر یک دانشجو، یک استاد یا یک کارمند در طول شب یا روز مشکلی برایش پیش می آمد، باید با از دست دادن زمان و با یک آمبولانس ساده به داخل شهر منتقل و کارهای اولیه نیمه تمام بر روی او انجام می شد. به همین خاطر ما پروژه های در دست نیاز دانشگاه را اولویت بندی کردیم. تمامی این پروژه ها از زمان ورود بنده تعریف شدند که برخی به نتیجه رسیدند و برخی دیگر هم به نتیجه خواهند رسید. مرکز درمانی اورژانس 115 و مرکز جامع سلامت شهری شماره 3 دانشگاه مازندران به عنوان یکی از پایگاه های شهری بابلسر، دو نمونه از این پروژه هاست که برای ما اولویت دارد. 

      دکتر میرنیا افزود: در این پروژه ها، براساس توافقنامه ای که با دانشگاه علوم پزشکی مازندران امضا کرده بودیم. زمین و کل هزینه ساخت را دانشگاه مازندران تامین نمود که بخشی از محل همیاری دانشگاهیان دانشگاه مازندران با کسر بخشی از حقوق ایشان انجام شد و بقیه از محل درآمد اختصاصی و همکاری پیمانکار که با وجود طلب از دانشگاه، ما را تحت فشار قرار نمی دهد. 

       لازم به یادآوری است که این پروژه ها(درمانگاه در فضای ۴۴۰ متر مربع) و(مرکز اورژانس حدود ۲۵۰ متر مربع) با هزینه 5 /1 میلیارد تومان به اتمام رسید و امروز کلید این مجموعه را به دانشگاه علوم پزشکی مازندران تحویل نموده تا امکانات سخت افزاری جهت خدمات دهی را مستقر و فعالیت خود را آغاز نمایند.

دانشگاه هاي استان باید مهارت افزايي در راستاي كارآفريني را جدي بگيرند

       به گزارش روابط عمومي دانشگاه مازندران، مهندس محمد اسلامي استاندار مازندران درآیین افتتاح مرکز بهداشتی و درمانی و مرکز اورژانس ۱۱۵ دانشگاه مازندران با بيان اين كه در آستانه ورود به 40 سالگي انقلاب، برغم همه سختي ها و مزاحمت هايي كه سر راه كشور وجود داشته است، امروز توانسيتم شعارهايي را كه ملت براي آن خون دادند را به معناي واقعي كلمه محقق كنيم، گفت: هر دستاوردي، هزينه دارد. مهم ترين شعار ما استقلال بوده و دست يابي به استقلال در دنياي امروز كه دنياي حاكميت زور است كار آساني نبوده، ليكن در سايه ايستادگي مردم، كشور و رهبري حكيم، شجاع و دانا و برخلاف میل استکبار و عمال آن در منطقه، امروز از جايگاه معتبري در منطقه برخورداريم.
       استاندار مازندران با اشاره به اين مطلب كه به دست آوردن درجات علمي و قرار گرفتن در تراز بالاي علمي، كاري نيست كه بصورت فرمايشي و خريد فرصت بدست بيايد، تصريح نمود: امروزه در دست داشتن منابع 5 گانه پيشرفته هسته اي، هوا فضا، نانو، بيو و آي تي به عنوان جلوه قدرت محسوب مي شود.
       مقام عالی دولت در استان با یادآوری اين نکته كه در ابتداي اساسنامه آژانس انرژي اتمي تاكيد شده كه اين آژانس براي هماهنگي و پشتيباني دست يابي بشريت به فناوري صلح آميز هسته اي تاسيس شده، خاطرنشان ساخت: متاسفانه اين اصل درخصوص كشور ما و برخي كشورهاي ديگر اجرا نمي شود، دليل اين برخورد هم اين است كه ما يك كشور و حاكميت مستقل داريم و از سياست هاي قدرتمندان هم تبعيت نمي كنيم.
       مهندس اسلامی در ادامه گفت: آنان تمام دستاوردهاي دانشمندان ما در حوزه هسته اي را غير قانوني قلمداد نموده و به بهانه اين كه كار نظامي مي كنيم اين جنجال بين المللي را بر عليه ما به پا كردند و دانشمندان ما را كه پژوهش هاي ناب در حوزه فيزيك و فيزيك اتمي انجام مي دادند، ترور كردند، ليكن برغم همه اين دسیسه ها، در حوزه هسته اي پيشرفت كرديم.
       استاندار مازندران با اشاره به اين كه مهم ترين دستاورد برجام در كنار لغو تحريم ها، بسته شدن پي ام دي بود، گفت: نظام زور سال ها تلاش كرد تا اتهام بدنبال سلاح اتمي بودن را براي ايران با اسناد جعلي نگه دارد، متاسفانه نظام سلطه بلافاصله پس از بسته شدن پي ام دي، روي مسايل حقوق بشر تمركز كرد.
       وی با بيان اين كه دشمن نمي خواهد كوچكترين چيزي كه جلوه توانستن و پيشرفت دارد را ذيل پرچم ايران اسلامي ببيند، چرا كه پرچم ما پرچم مستقلي است و تبعيت نمي كند، عنوان داشت: اگر دلتنگي و دلخوري از هم داريم، خانوادگي است. يادمان باشد كه زير پرچم مان و براي اهتزاز و عزت آفريني پرچم مان بايد تلاش كنيم.
       مقام عالي دولت در مازندران در بخش ديگري از سخنان خود به نقش دانشگاه در پیشرفت استان اشاره و تصریح کرد: در دانشگاه ها به كار پيوسته و قوي نياز داريم كه روي پيشرفت موثر باشد. دانشجويان با انگيزه درس بخوانند و اساتيد در مسير شكوفايي، دانشجويان را كمك كنند تا رونق فكري و نشاط تحصيل و پژوهش را بطور روزانه در دانشگاه شاهد باشيم تا بتوانيم سرمايه سازي كنيم و به سرمايه انساني براي توسعه نقش بدهيم. بايد براي رونق بخشيدن به اقتصاد كشور و ممانعت از افزايش جمعيت بيكار دانش آموخته، مهارت افزايي را در دستور كار قرار دهيم. بايد دانشگاه هاي استان مهارت افزايي در راستاي كارآفريني را جدي بگيرند.
      استاندار با اشاره به اين كه مازندران بالاترين آمار تحصيل كردگان بيكار كشور را داراست و از دانشگاه ها خواستيم براي برنامه ريزي درست در اين راستا، آمار دقيق و وضعيت شغلي دانش آموختگان دانشگاه خود را از سال 90 تا 95 ارايه نمايند، ابراز نمود: بايد حمايت كنيم تا فرزندان داراي استعداد مازندراني از كسب و كارهاي نوين و رشته هاي دانش بنيان، شغل آفريني كنند.

دانشگاه مازندران باید در میان دانشگاه های کشور یک دانشگاه ویژه باشد

       سردار نانوا کناری نماینده مردم شریف شهرستان های بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی در این مراسم با بیان این نکته که باید از بستر دانشگاه برای پیشرفت استان مازندران استفاده شود، گفت: متاسفانه از این بابت ما ضعف داشتیم که امروز با همکاری استانداری مازندران و مدیریت دانشگاه مازندران، به دنبال این هستیم که بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

       سردار نانواکناری افزود: برای رسیدن به این هدف، جلساتی با حضور استادان دانشگاه مازندران و اعضای پژوهشکده مجلس در مرکز پژوهش های مجلس و در دانشگاه مازندران برگزار گردید تا بتوانیم از این ظرفیت به نحو احسن در جهت رسیدن استان مازندران به آن بالندگی مطلوب استفاده کنیم.

       عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: انتظار ما از دانشگاه این است که با داشتن اساتید خبره و شناختی که از محیط پیرامون خود دارد می تواند استان مازندران را به عنوان یک استان ویژه در بین استان های کشور مطرح نماید.

       عضو شورای فرهنگ عمومی استان در ادامه با بیان این نکته که مازندران در همه امور پیشگام است، خاطرنشان کرد: در دفاع مقدس، لشکر ویژه 25 کربلا به عنوان تنها لشکر ویژه در کشور حضور داشت، در بازسازی سوسنگرد، مازندران رتبه ی اول را به دست آورد. از این رو، دانشگاه مازندران نیز با ظرفیتی که در آن وجود دارد باید در میان دانشگاه های کشور یک دانشگاه ویژه باشد.

       سردار نانواکناری در پایان با یادآوری این مطلب که فکر سالم در جسم سالم است، اظهار امیدواری کرد که این کار خیر هم به منصه ظهور برسد و همگان بتوانند از امکانات ویژه استان مازندران به خوبی بهره مند شوند و بتوانیم در این مسیر گام های استواری برداریم.

دانشگاه مازندران در بعد علمی یکی از مفاخر دانشگاهی کشور به شمار می آید

       دکتر فرهنگ بابامحمودی معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران نیز در این نشست گفت: اگر فلسفه تولد دانشگاه ها تربیت عالم، تولید علم و ایجاد درآمد و رفاه برای مردم است، پس هدف دولت این است که انسان های سالمی داشته باشد.
       دکتر بابامحمودی افزود: علاوه بر اینکه دانشگاه مازندران در بعد علمی یکی از مفاخر دانشگاهی کشور به شمار می آید، در این امر مقدس هم دست ما را گرفت. اکثر دانشگاه های بزرگ و بسیاری از مراکز بزرگ را خیرین ساخته اند.
      معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی مازندران ادامه داد: اگر قرار است انسانها به رفاه برسند، عمر طولانی و پر خیر و برکت داشته باشند، نیاز به غذا، تجهیزات و  نیروی انسانی فرهیخته و کارآمد دارند. همیشه در همه جای دنیا اعتبارات دولت محدویت دارد، این صحت دارد و به همین دلیل در امر سلامت همیشه خیرین و دست های نیکوکار پیشگام بوده اند و به فضل خدا مشکلی در این راه وجود نخواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی


١٤:٠٢ - شنبه ٥ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ١٦٢٤٥    /    تعداد نمایش : ٤٦٦٣اطلاعیه ها مشاهده همه

همایش ها