اخبار > موفقیت دانش آموختگان دانشکده شیمی دانشگاه مازندران در تولید مواد شیمیایی  چاپ        ارسال به دوست

با حمایت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه به دست آمد:

موفقیت دانش آموختگان دانشکده شیمی دانشگاه مازندران در تولید مواد شیمیایی

 

 

 

 

 

با حمایت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه به دست آمد:

موفقیت دانش آموختگان دانشکده شیمی دانشگاه مازندران در تولید مواد شیمیایی


       به گزارش روابط عمومی، فارغ التحصیلان رشته شیمی دانشگاه مازندران با حمایت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه موفق به تولید و تامین مواد شیمیایی مورد نیاز جامعه علمی و صنعتی کشور شدند.
       بر اساس این گزارش، دکتر فرشاد صحبت زاده رییس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه مازندران ضمن اعلام این خبر، با اشاره به این که واحد فناور PCI (صنایع شیمیایی پاشا)، متشکل از فارغ‌التحصیلان رشته شیمی دانشگاه مازندران می‌باشد که فعالیت خود را از تیرماه 1398 زیر نظر مرکز رشد دانشگاه مازندران و تحت هدایت دکتر قاسم فیروززاده پاشا دانش آموخته دانشکده شیمی در دانشگاه مازندران آغاز نموده است، اهداف این واحد فناور را تامین مواد شیمیایی مورد نیاز جامعه علمی و صنعتی کشور، بازیافت مواد شیمیایی، ایجاد اشتغال و همچنین ایجاد شور و انگیزه در بین فارغ‌التحصیلان رشته شیمی بیان کرد.
       دکتر صحبت زاده با تاکید بر این که در بخش تامین مواد شیمیایی ویژه و کمیاب، این واحد فناور با طراحی دقیق روش های سنتزی و بهینه کردن این روش‌ها تاکنون توانسته است بیش از 40 نوع مواد منحصر به فرد، گران قیمت و مورد نیاز جامعه دانشگاهی را تامین کند و از این نظر توانسته است تا حدود زیادی محدودیت‌های موجود در این زمینه را برطرف کند. موفقیت چشمگیر در کاهش قیمت این مواد با سنتز مستقیم این ترکیبات از مواد اولیه شیمیایی موجود در داخل کشور و حذف واسطه‌ها را از دیگر اقدامات اساسی این شرکت دانش بنیان عنوان کرد.
      وی با بیان این که ترکیب ترسیوبوتیل ایزوسیانید که توسط شرکت های واسطه با قیمت دومیلیون و هفتصد هزار تومان در بازار فروخته می‌شود، تنها با یک سوم قیمت بازار و با خلوصی بالا به همراه برگه آنالیز در اختیار مشتریان گرامی قرار می‌گیرد، به تامین 2 قلم کالای مورد نیاز دانشکده شیمی و صرفه جویی 150 میلیون ریالی در هزینه‌های خرید از این راه اشاره کرد.
       رییس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه، بخش دیگر فعالیت‌های این واحد فناور را انجام اقداماتی در راستای حفظ محیط زیست و در زمینه بازیافت مواد شیمیایی مصرفی آزمایشگاه‌ها اعلام کرد و از بازیافت حلال‌های آلی(مانند اتانول، متانول، هگزان، اتیل استات، کلروفرم و دی کلرومتان) و مواد شیمیایی در داخل آزمایشگاه‌ها و انبارهای شیمیایی به عنوان برخی از این اقدامات نام برد. به طوری که هم اکنون روزانه قابلیت بازیافت 5 لیتر از حلال‌های مصرفی دانشکده و بازگشت به چرخه تولید را دارا می‌باشد و بدیهی است که با افزایش امکانات این میزان نیز قابل افزایش می‌باشد.

روابط عمومی دانشگاه مازندران
امور رسانه های گروهی


١٣:٣٦ - دوشنبه ١٣ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٢٣٩٧٣    /    تعداد نمایش : ٢٥١١٥