اخبار > ساخت و نصب دستگاه نیمه صنعتی تولید بیوگاز و کود  چاپ        ارسال به دوست

به همت دانشجویان کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی دانشگاه انجام شد:

ساخت و نصب دستگاه نیمه صنعتی تولید بیوگاز و کود

 

 

 

 

 

به همت دانشجویان کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی دانشگاه انجام شد:

                                                              ساخت و نصب دستگاه نیمه صنعتی تولید بیوگاز و کود


       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، 2 تن از دانشجویان کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی دانشگاه موفق به ساخت و نصب دستگاه نیمه صنعتی تولید بیوگاز و کود در دانشگاه شدند.
       بر اساس این گزارش، دکتر فرشاد صحبت زاده رییس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه مازندران با اعلام این خبر افزود: دانشجویان کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی دانشگاه مازندران به نام های علی درویش ساسی و محمد فاضل حاجی اندواری، شرکت زیست شیمی گستران سبز شمال را تاسیس و فعالیت رسمی خود را از خرداد ماه سال ۱۳۹۷ در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آغاز کردند.
      وی ادامه داد: اعضای این شرکت ابتدا کار خود را با ساخت یک راکتور بیوگاز پایلوت آزمایشگاهی زیر نظر دکتر علی اکبر عمویی عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه به عنوان استاد راهنما شروع کرده و سپس تحقیقات و توسعه لازم را در این زمینه انجام دادند. در آغاز سال 97 این دستاورد به دانشگاه مازندران معرفی و با پشتیبانی مالی دانشگاه مازندران و مدیریت سبز دانشگاه، پایلوت نیمه صنعتی این دستگاه با حجم راکتور 60 لیتر و تولید گاز 1.5 مترمکعب بر ساعت، در پشت سلف پردیس دانشگاه مازندران با عنوان" تولید گاز از زباله های سلف و کود گاوی" طراحی و ساخته شد.
       دکتر صحبت زاده به دستاوردها و فرآورده های این دستگاه نیز اشاره کرد و گفت: از جمله خروجی های این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. تولید انرژی پاک: اولین و مهم ترین خروجی این فرآیند، تولید گاز و تبدیل آن به انرژی است. به این صورت که گاز تولید شده را می توان به دو صورت پیش تصفیه و خالص سازی شده مصرف نمود. این دستگاه در سایزهای مختلف بر اساس نیاز مشتری قابل طراحی می باشد. برای مثال برای فراهم آوردن گاز یک خانوار در طول یک روز نیاز به تولید گاز به میزان 1.5 متر مکعب می باشد، این میزان گاز را می توان با ورودی زباله به میزان 25 کیلوگرم در روز در فضایی به میزان 20 متر مربع تامین کرد. به همین صورت این دستگاه در مقیاس های نیروگاهی هم قابل تعمیم می باشد.
2. تولید کود غنی کشاورزی: این دستگاه علاوه بر گاز، کود کشاورزی هم تولید می کند. مزیت کود تولیدی توسط دستگاه بیوگاز عبارت است از:
1. جذب آسان در خاک
2. تامین عناصر مورد نیاز خاک
3. فاقد عناصر شیمیایی است
4. جلوگیری از رشد علف های هرز
       رییس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه با اشاره به اهداف ساخت این دستگاه اظهار داشت: یکی از اهداف مهم، رفع مشکل بزرگی با عنوان سوزاندن کاه در زمین های شالی است که امروزه در مناطق شمالی کشور شاهد آن هستیم. این شرکت در پی جمع آوری کاه ها در این سیستم برای تولید انرژی از آن است. به طور کلی اهداف این شرکت در راستای اهداف حفاظت محیط زیست و مدیریت سبز دانشگاه می باشد. یکی دیگر از اهداف بسیار مهم و کارآمد، محافظت زیستی و جلوگیری از ورود فاضلاب و پسماندها به محیط زیست و تولید انرژی از فاضلاب ها و پسماندها، همچنین تبدیل آن ها به کود غنی کشاورزی و مفید شدن آن ها برای طبیعت است.

تصاویر بیشتر
روابط عمومی دانشگاه مازندران
امور رسانه های گروهی


٠٩:١١ - دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٢٩١٣    /    تعداد نمایش : ١٩٣٣٦