اخبار > شصت و یکمین نشست هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی دانشگاه مازندران  چاپ        ارسال به دوست

با حضور رییس دانشگاه مازندران برگزار شد:

شصت و یکمین نشست هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی دانشگاه مازندران

 

 

 

 

 

توانمندی های بالای ایران در زمینه های مختلف نظامی، دفاعی و تکنولوژی، ضامن امنیت این مرز و بوم است


 

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، شصت و یکمین نشست هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی دانشگاه مازندران به همت دفتر هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی و با مشارکت بسیج اساتید دانشگاه در سالن همایش دانشکده هنر و معماری برگزار گردید.

       بر اساس این گزارش، دکتر کوروش نوذری رییس دانشگاه مازندران در این نشست با بیان این نکته که نمی شود یک مساله ساده را قیاس به کل کرد، به اتفاقات مختلفی که در طول سالهای قبل و بعد از انقلاب رخ داد، اشاره کرد و به بررسی مراحل مختلف توسعه در زمینه های مختلف پرداخت.

       دکتر نوذری با بیان این که توسعه مراحلی برای خود دارد که مرحله اول آن توسعه اقتصادی و زیر ساخت ها است، به ایجاد راه آهن،کارخانه و برخی عوامل و ابزار توسعه اقتصادی اشاره کرد و بر لزوم توسعه منابع انسانی و توسعه فرهنگی و اجتماعی به عنوان حلقه های مفقوده دوره قبل از انقلاب تاکید کرد.

       رییس دانشگاه مازندران به عدم اختیار در استفاده از پیشرفته ترین امکانات وارد شده به کشور، پایین بودن توسعه منابع انسانی و اوضاع نابسامان آموزش و پرورش انسان ها به منظور برداشتن گام دوم توسعه که بعد از انقلاب اسلامی به وقوع پیوست، اشاره کرد و با تاکید بر نهضت علمی واقعی در کشور بعد از انقلاب فرهنگی، توانمندی های بالای ایران در زمینه های مختلف نظامی، دفاعی، تکنولوژی و ... مانند صنایع هدایت، کنترل و ناوبری تجهیزات پرنده همچون پهباد، موشک های کنترل از راه دور بسیار دقیق تا پایش و سنجش بسیار دقیق نقاط کره زمین حتی زیرسطحی، سیستم gps (تعیین دقیق مختصات جغرافیایی در اعماق اقیانوس ها) که تکنولوژی انحصاری آن در اختیار دو کشور چین و آمریکا بود که امروزه ایران به عنوان راس سوم این مثلث است را ضامن امنیت این مرز و بوم دانست.

      دکتر نوذری قرارگرفتن ایران در میان 20 کشور اول جهان در گسترش علوم مختلف را با وجود فشارهای مختلف از جمله کارشکنی در انتشار مقالات و عدم ارسال آن به داوری را بیانگر ایستادگی و مقاومت کشور و ملت دانست و مسئولیت دولت مردان در قبال این امر را  برقراری عدالت، نه فقط در منابع مالی بلکه عدالت در برخورداری ها و توزیع فرصت ها عنوان کرد که از این خواسته کاملا به حق و مشروع، در دانشگاه، جامعه و در سطح کلان اداره امور کشور غفلت شده است و همان چیزی است که مایه فساد و کژی ها در این مملکت می شود.

       سرآمد علمی کشور، لازمه تمدن سازی ایران در عرصه بین المللی را توجه به دو مولفه مهم حفظ امید در جوانان و نخبگان و همچنین رعایت عدالت در همه زمینه ها بیان کرد و استفاده  از بلوک های سازنده نظام از جمله دانشگاه ها جهت تبدیل شدن به نماد تمدن سازی را امری اجتناب ناپذیر دانست و توجه ویژه به فعالیت های مبتنی بر دانشگری و دانش بنیانی به عنوان یکی از اصلی ترین ماموریت های حوزه پژوهش و فناوری را در این راستا ضروری خواند.

       رییس دانشگاه جامع استان با تاکید بر این که حجم عظیمی از اعتبارات برای توسعه زیر ساخت های فناورانه در کشور وجود دارد و بهره مندی آن مستلزم ارایه برنامه های کاربردی از سوی نخبگان دانشگاهی است، گسترش مرز دانش و سهم آفرینی در جامعه و تعامل با جامعه و فعالیت های جامعه محور را ماموریت جدید دانشگاه ها در این حوزه خواند و از تعامل بیشتر دانشگاه مازندران با مسئولان استانی در راستای حل معضلات و مشکلات دانشگاه و استان خبر داد.

       دکتر نوذری در پایان سخنان خود با اشاره به این که باید استاندارد های خود را بازتعریف کنیم تا از خسارت های آتی جلوگیری کنیم، بر لزوم توجه به رقابت های منطقه ای بین دانشگاه ها، گسترده کردن افق ها و برون رفت از نگاه درون سازمانی تاکید کرد و از همه اقشار دانشگاهی خواست تا با مصرفه بهینه انرژی و توجه به آلاینده های محیط زیست، به مقوله مدیریت سبز به معنی عام آن و البته خاص توجه داشته باشند.

       یادآور می شود: در ابتدای این نشست، دکتر مرتضی علویان دبیر دفتر هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی به ارایه گزارشی از فعالیت های این دفتر پرداخت.

 

 

تصاویر بیشتر

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی


١٧:٠٦ - چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٢٨٩٤    /    تعداد نمایش : ١٤٦١