چاپ        ارسال به دوست

با همت محققان دانشگاه مازندران و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل انجام شد:

طراحی زیست حس گر جهت بررسی توالی DNA

 

 

 

 

 

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، محققان دانشگاه مازندران و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، زیست حس گری طراحی کرده‌اند که می‌تواند جهت بررسی توالی DNA بکار گرفته شود.

       بنابر این گزارش، مزیت های اصلی زیست حس گر طراحی شده قیمت اندک، پاسخ سریع، طراحی ساده و ابعاد کوچک در مقایسه با سایر ابزارهای موجود جهت بدست آوردن اطلاعاتی در مورد توالی یک ژن خاص است.

       دکتر جهانبخش رئوف عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران در این باره گفت: تشخیص بهتر، پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها، نیازمند ابزارهایی با عملکرد سریع و دقت کافی برای تعیین توالی DNA است. یکی از این ابزارها زیست حس گرها هستند. در این بین، دسته‌ای از آن‌ها با عنوان زیست حس گرهای دو رگه سازی DNA، امیدها را برای دستیابی به اطلاعات اختصاصی درباره روند ترتیب DNA افزایش داده ‌است.

       دکتر رئوف در ادامه با ذکر این نکته که شناسایی نقص‌های ژنتیکی به کمک ابزارهای زیستی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، مستلزم صرف وقت و هزینه زیاد است، افزود: در این کار مبادرت به ساخت زیست حس گری با استفاده از سیستم پیل سوختی میکروبی (MFC) شده است. هدف این تحقیق به دست آوردن اطلاعاتی در مورد توالی یک ژن خاص توسط این حس گر بوده که در مقایسه با روش‌های دو رگه سازی مرسوم، ساد‌ه‌تر، کوچک‌تر، سریع‌تر و ارزان قیمت‌تر باشد.

       عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران در توضیح مزیت‌های اصلی زیست حس گر طراحی شده خاطرنشان کرد: زیست حس گرDNA طراحی شده، با به کارگیری سیستم MFC، خودکار و قابل حمل است. ضمن اینکه این زیست حس گر، حساسیت و گزینش پذیری بالایی در برابر توالیDNA هدف داشته و از حد تشخیص پایینی نیز برخودار است.

       وی در ادامه افزود: در آزمایش‌های طراحی شده از این زیست حس گر، جهت تعیین مقدار توالی DNA هدف در سرم از خون انسان استفاده شده که نتایج قابل قبولی در پی داشته است. لذا در صورت تکمیل مطالعات و دستیابی به تولید انبوه، این زیست حس گر در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کاربرد خواهد داشت. همچنین، می‌تواند نقش مهمی در تشخیص‌های بالینی بیماری‌های توارثی و عفونی، برای شناسایی ارگانیسم‌های آلوده کننده‌ مواد غذایی، بررسی‌های زیست محیطی و تحقیقات جنایی نیز داشته باشد.

      شایان ذکر است که این کار اختراعی تحت عنوان "ساخت زیست حس گر DNA خودکار و قابل حمل برای تشخیص نقص‌های ژنتیکی با استفاده از سیستم پیل سوختی میکروبی" با شماره ثبت 89226 در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شده است. این تحقیقات حاصل همکاری مریم اصغری دانشجوی دکترای شیمی تجزیه دانشگاه مازندران، دکتر جهانبخش رئوف عضو هیات علمی دانشگاه مازندران و دکتر مصطفی رحیم نژاد عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است. نتایج این کار در مجله‌ی Biosensors and Bioelectronics با ضریب تاثیر 7/47 (جلد 82، سال 2016، صفحات 173 تا 176) به چاپ رسیده است.

 

 

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی

 


١٨:٢١ - سه شنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ١٢١٩٩    /    تعداد نمایش : ١٢٨٧