چاپ        ارسال به دوست

در پردیس دانشگاه مازندران برگزار شد:

همایش امنیت اطلاعات و ارتباطات

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، صبح امروز همایش امنیت اطلاعات و ارتباطات با همکاری مرکز آپا دانشگاه مازندران و با حضور مهندس سجادی معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران در سالن همایش دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران برگزار گردید.

       در ابتدای این همایش، دکتر محمد حسین فاطمی معاون پزوهش و فناوری دانشگاه مازندران با بیان این نکته که براساس برخی گزارشات، روزانه حدود 450 هزار حمله اینترنتی و تهدید سایبری در جهان انجام می شود،‌ گفت: بخشی از این موارد به مسایلی که در درون کشورها در حال وقوع است بر می گردد و این آمار بالا نشان دهنده حجم تهدیدات و آسیب هایی است که از این جنبه می تواند فضای سایبری کشور را مورد تهدید قرار دهد و باید تدبیر ویژه ای برای مقابله با آن اندیشیده شود.

       دکتر فاطمی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم ایجاد زیرساخت لازم برای مقابله با این تهدیدها، افزود: آن چه که در این میان لازم و ضروری به نظر می رسد، توانمندسازی و آموزش نیروهای متخصص در زمینه امنیت سایبری است. در همین راستا، راه اندازی گروه های تخصصی در زمینه آگاهی بخشی، پشتیبانی و امداد در فضای تبادل اطلاعات کشور (آپا) در دستور کار سازمان فناوری اطلاعات کشور قرار گرفت.

         معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران در بخش دیگری از سخنان خود، هدف از ایجاد این مرکز را فعالیت سازمان یافته و تخصصی در زمینه پیشگیری از آسیب ها و حوادث امنیتی و سایبری، ارتقا دانش و فناوری و ایجاد بستری مناسب برای پیوند پژوهش های دانشگاهی با نیازهای جامعه و تربیت نیروهای پژوهشگر در کشور عنوان نمود.

       دکتر فاطمی در ادامه به دلیل قرارگرفتن این مرکز در دانشگاه ها اشاره کرده و خاطرنشان کرد: از آنجایی که نوع فعالیت هایی که در این مراکز انجام می شود، عمدتاً‌ دانش بنیان هستند، این مراکز معمولا در دانشگاه ها مستقر می شوند. در استان مازندران نیز با توجه به اینکه دانشگاه مازندران به عنوان محور آموزش عالی در استان به شمار می آید،‌ این مرکز با همکاری سازمان فناوری اطلاعات در شهریور 95 در دانشگاه مازندران افتتاح گردید.

       ایشان در ادامه سخنان خود به بخشی از خدماتی که در این مراکز ارایه می شود اشاره کرده و افزودند: این مراکز می توانند در موضوع رصد آسیب پذیری موجود در پایگاه های مختلف سایبری، همکاری بسیار خوبی با مراکز موجود در استان داشته باشند. همچنین گزارش آسیب پذیری و حفره های امنیتی، تحقیق و توسعه بر روی پروژه های مرتبط با امنیت سایبری، مشاوره امنیتی و آزمون های نفوذپذیری مختلف از جمله اقداماتی است که این مراکز می توانند در همکاری با سایر نهادها و سازمان ها در سطح استان انجام دهند.

       دکتر فاطمی در پایان، تداوم برگزاری چنین همایش هایی را زمینه ساز ارتقا دانش فنی و تخصصی در سطح استان و تقویت نیروهای متخصص بومی در حوزه امنیت سایبری دانست.   

 

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی

 

 


١٣:١٨ - دوشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ١٢١٨٧    /    تعداد نمایش : ١٢٧٠