چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران

مصاحبه با اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران(6)       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، در سالروز بهار پیروزی انقلاب اسلامی، بر آن شدیم تا در خصوص برخی از اصول، آرمان ها و ویژگی های انقلاب اسلامی با چند تن از اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران مصاحبه ای انجام دهیم.

 

       در ذیل متن مصاحبه خبرنگار روابط عمومی دانشگاه مازندران را با دکتر مرتضی علویان عضو هیات علمی دانشگاه مازندران ملاحظه می کنید:

 

       *‌ خبرنگار روابط عمومی دانشگاه: مهم ترین ویژگی و اصلی ترین وجه تمایز حرکت امام خمینی(ره) یعنی همان انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، با دیگر وقایعی که در کشورهای جهان تحت عنوان انقلاب نام می گیرند چیست؟

       *‌ دکتر علویان: ضمن تبریک سالگرد انقلاب اسلامی باید بیان داشت که در جریان انقلاب های گوناگونی که در تاریخ به وقوع پیوست به ویژه تاریخ معاصر، انقلاب هایی همچون فرانسه، روسیه و انقلاب اسلامی ایران، برای مقایسه یا وجه تمایز آن ها مهم ترین نکته ای که بیان می کنند این است که چه انقلاب هایی قابلیت صدور و الگو شدن برای دیگران را دارند؟ اگر به دقت ملاحظه شود انقلاب اسلامی گفتمان جدیدی را در مقابل دیدگان جهان گشود که فراتر از انقلاب های دیگر بوده است، انقلابی که در مقابله با سران زور و زر و تزویر بوده و مدیریت جهان و کشورها از این روش را باطل دانست و هدف خودش را مبارزه با سلطه و استکبار جهانی و تعالی انسانی و کرامت انسان ها را قرار داد. الگویی که در تعالیم دینی و معارف اسلامی، هدف حکومت ها را بر آن استوار گردانیده است. از این رو، وجه تمایز بارز انقلاب اسلامی توجه به مواردی است که در دیگر انقلاب ها به آن توجه نگردیده است که همان توجه به انسان و تعالی آن بوده که اشرف مخلوقات است

 

       *‌ خبرنگار روابط عمومی دانشگاه: اگر در میدان عمل نگاه کنیم می بینیم که حضرت امام(ره) حرکتی را پایه گذاری کردند که نزدیک به چهار دهه، همچنان بنیادهای آن پابرجاست و حتی برخی نقاط آن تقویت هم شده است. اما در سایر انقلاب های جهان، بعضا هیچ نشانی از بنیادها و آرمان های اولیه آن باقی نمانده است. در این رابطه توضیح دهید؟

 

       *‌ دکتر علویان: آنچه حضرت امام(ره) بر آن تاکید داشتند، برگشت مسیر جامعه به مسیر اصلی بشری خود بود، یعنی توجه به نیازهای انسان در ابعاد مادی و معنوی در همه ی حوزه ها و توجه ویژه به کرامت انسانی و نه نگاه ابزاری به آن. اینگونه است که همه آن هایی که به نحوی پیام امام را شنیده اند شیفته او گردیده اند و او را ابر مرد تاریح معاصر که توجه به انسانیت انسان ها را در یک ساختار سلطه گرایانه جامعه بشری و ابزاری گردانیده، می نگردند. این هم آوایی انسان های فرهیخته و آگاه به درون و بیرون، به نوعی وصول به اصل از زبان انسان وارسته ای است که همه چیز را برای دیگران و تعالی آنها می نگرد که موجبات ماندگاری امام (ره) و انقلاب در صورت ادامه مسیر در این خط سیر ترسیمی  مراد خویش خواهد گردید.

 

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی

 


١٤:٤٨ - يکشنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ١٢١٨٢    /    تعداد نمایش : ١٧٣٠